Najciekawszą konkurencją drugiego dnia 68. Mistrzostw Polski Juniorów w Toruniu był rzut oszczepem dziewcząt, w którym Marcelina Witek (SKLA Słupsk) wynikiem 57.31 odebrała Mai Andrejczyk (LUKS Hańcza Suwałki) rekord Polski. I jest to kolejny rekord Polski z Polanikiem - Marcelina zdobyła go oszczepem Space Master!
Marcelina należy do grupy Sportowców, których nasza firma wspiera w ramach programu POMAGAMY ZWYCIĘŻAĆ. Gratulujemy serdecznie wspaniałego wyniku i życzymy dalszych sukcesów!

Obecnie Marcelina przygotowuje się do 15. IAAF Mistrzostw Świata Juniorów, które w dniach 22-27 lipca obędą się w Eugene, w stanie Oregon. I będzie tam reprezentować nasz kraj i naszą firmę - ponieważ rzucać będzie oszczepami Polanik! Nasz sprzęt będzie obecny w Eugene, informowaliśmy o tym już wcześniej w artykule: Polanik na Mistrzostwach Świata Juniorów w Eugene

Ale wrócmy jeszcze do Mistrzostw Polski Juniorów w Toruniu.
Przed konkursem szanse obu oszczepniczek były niemal równe, na początku maja Maja uzyskała rezultat 56.53, poprawiając 14-letni rekord Polski juniorek Magdaleny Czenskiej, trzy czerwcowe konkursy Marcelina zakończyła z wynikami powyżej 54 metrów. Już w pierwszej kolejce zawodniczka z Suwałk uzyskała swój najlepszy wynik 55.97, słupszczanka rozpoczęła od 52.83, a w drugiej próbie osiągnęła równe 55 metrów. Rozstrzygnięcie nastąpiło w ostatniej rundzie, w której Marcelina Witek przekroczyła 57 metrów.
Warto dodać, że w piątek lekkoatletka ze Słupska zdobyła brązowy medal w pchnięciu kulą poprawiając w piątej kolejce rekord życiowy aż o 93 cm. Jej trenerem jest ojciec Mirosław, trzykrotny mistrz Polski w rzucie oszczepem (1987-88 i 1994).
Na trzy tygodnie przed MŚJ w Eugene Polki plasują się na czwartej i szóstej pozycji w tabelach światowych.

Marcelina_Szczecin_2014 Marcelina_Szczecin_2014 Marcelina_Szczecin_2014 Marcelina_Szczecin_2014
Marcelina_Szczecin_2014 Marcelina_Szczecin_2014

Kwadrans po ósmej na starcie stanęło 12 chodziarek, na dystansie 10 000 m zwyciężyła Katarzyna Zdziebło (LKS Stal Mielec) z czasem 49:01.15, rywalki były wolniejsze o ponad dwie minuty. Niespełna 18-letnia podopieczna Marzeny Kulig jest niepokonana w imprezach mistrzowskich, zdobyła pięć złotych medali mistrzostw Polski na stadionie i dwa w hali.
W tej samej konkurencji Mateusz Nowak (UKS Skoczek Skoki) wynikiem 45:21.43 o ponad 10 sekund wyprzedził Daniela Chojeckiego.

Sesję popołudniową rozpoczęły tyczkarki, 18-letnia Kamila Przybyła (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) dopiero przed trzema tygodniami rozpoczęła starty w sezonie letnim. W Toruniu sięgnęła po złoto wygrywając z ubiegłoroczną mistrzynią Pauliną Hnidą i wynikiem 4.10, równym wskaźnikowi PZLA na MŚ, zapewniła sobie start w Eugene. Jej dotychczasowy rekord wynosił 4.05, ustanowiła go w Doniecku zajmując 7 miejsce w MŚ kadetów.

Bieg na 400 m pł nie przyniósł niespodzianek, pierwsza trójka zgodna z tabelami sezonu. Zwyciężyła Justyna Saganiak (UKS 55 Łódź) ustanawiając czasem 59.20 rekord życiowy, od ubiegłego sezonu poprawiła się o ponad dwie sekundy.

Czwórka najszybszych kończyła bieg na 400 m pł z rekordami życiowymi lepszymi od czasu dotychczasowego lidera tabel sezonu, Macieja Gossa (MKS Bolesłavia Bolesławiec). Złoto przypadło jednak Maćkowi, który osiągnął wynik 52.43.

Obydwa biegi rozstawne 4x100 m padły łupem klubu SL WKS Zawisza Bydgoszcz, juniorki uzyskały rezultat 46.44 a juniorzy - 41.41.

W biegu na 800 m triumfowała czyniąca szybkie postępy Martyna Galant (MKS Gniezno) 2:14.19 oraz Radosław Russ (KS Wda Świecie) 1:52.21. Obydwoje w tym roku w hali sięgali po brązowe medale.

W skoku w dal Natalii Chacińskiej (MKS Pogoń Siedlce), jedynej naszej medalistce ubiegłorocznych MŚ kadetów w Doniecku, wystarczył wynik 5.78. Wicemistrzyni, długonoga Adrianna Szóstak (5.66), będzie zdecydowaną faworytką jutrzejszego finału w trójskoku.

W rzucie oszczepem startowało dwóch zawodników mających wskaźniki PZLA na MŚJ w Eugene. Zwyciężył niespełna 17-letni Mateusz Strzeszewski (66.38) z Podlasia Białystok, Mateusz Kwaśniewski (65.42) był trzeci. Rozdzielił ich Kamil Marach z rekordem życiowym 66.04.

Uczestniczki finału A w sobotę ustanowiły sześć rekordów życiowych, w niedzielę pierwsza piątka pobiegła jeszcze szybciej. Adrianna Janowicz (MKS Baszta Szamotuły), mistrzyni Europy juniorek w sztafecie 4x400m, po raz pierwszy w karierze pokonała granicę 54 sekund (53.99). Dalsze lokaty zajęły Karolina Ciesielska (54.51), Natalia Bartosiewicz (54.78) i Ola Szczerbaczewicz (55.15). Dystans 200m w Toruniu wybrała dotychczasowa liderka tabel Zofia Wróblewska (55.13). Do wskaźnika PZLA na MŚJ (średnia 54.60) czwórce najszybszych zabrakło... ćwierć setnej sekundy.

Bieg juniorów na 400 m wygrał Przemysław Waściński (MUKS Kadet Rawicz), trzeci przed rokiem, z nową życiówką 47.25 (0.05 s do wskaźnika PZLA na MŚJ). Srebro dla Wiktora Suwary, mistrza OOM w 2013 r.

Weronika Pyzik (LKS Znicz Biłgoraj), najszybsza na 3 000 m przed rokiem w OOM, wygrała bieg 2 000 m z przeszkodami wynikiem 6:55.71.

Bieg 3 000 m z przeszkodami zakończył się identycznie jak ubiegłoroczne „belki” w OOM, złoto dla debiutującego na dystansie Mateusza Kaczmarka (WMLKS Nadodrze Powodowo) 9:09.56, a srebro dla Patryka Błaszczyka 9:09.72.

W rzucie młotem, ostatnim sobotnim finale, Katarzyna Furmanek (KKL Kielce) 61.15 pokonała rywalki o ponad 5 metrów.

W eliminacjach biegu na 200 m Zofia Wróblewska (WLKS Wrocław) osiągnęła czas 23.86 (+0.7), wskaźnik PZLA na MŚJ wynosi 23.80.

Pełne wyniki II dnia zawodów: Toruń

W pierwszym dniu zawodów najmniejszych szans starszym rywalom nie dał w pchnięciu kulą urodzony w 1997 roku Konrad Bukowiecki. Kulomiot Gwardii Szczytno przygotowujący się do startu w mistrzostwach globu juniorów oraz igrzyskach olimpijskich młodzieży we wszystkich swoich mierzonych próbach przekroczył 20 metrów, a w trzeciej kolejce uzyskał swój najlepszy rezultat pchając 21.31 (drugi wynik w karierze). Srebro wywalczył Jan Parol (19.06), a brąz Bartłomiej Stój (18.67). Minimum PZLA na mistrzostwa w Eugene w pchnięciu kulą o wadze 6 kilogramów wynosi 19.25.

W rozegranych pod koniec sesji popołudniowej biegach eliminacyjnych mężczyzn na 400 metrów Przemysław Waściński uzyskał 47.41, Wiktor Suwara 47.58, Kajetan Duszyński 47.83, a Patryk Nurkowski 48.30. Średnia czasów czterech najlepszych juniorów wynosi 47.755 i jest lepsza od wyznaczonego wskaźnika PZLA na juniorskie mistrzostwa świata (47.85).

Klaudia Kardasz z Podlasia Białystok już w pierwszej kolejce konkursu pchnięcia kulą uzyskała 16.09, 12. w tym roku wynik na świecie wśród juniorek, poprawiła swój rekord życiowy i zapewniła sobie pierwszy w karierze tytuł mistrzyni Polski juniorek na otwartym stadionie. Podopieczna Przemysława Zabawskiego już wcześniej zapewniła sobie prawo startu w globalnym czempionacie w Eugene. Srebro w Toruniu wywalczyła Karolina Nesterowicz (14.58), a brąz zdobyła czołowa oszczepniczka kraju Marcelina Witek (13.72).

Emocjonujące były finały sprinterskie. W gronie kobiet szans na zwycięstwo nie dała rywalkom obrończyni tytułu Kamila Ciba z MOSu CSiR Dąbrowa Górnicza, która czasem 11.78 poprawiła rekord życiowy i o blisko 0.20 sekundy pokonała drugą na linii mety Klaudię Gołąbek. Tuż za plecami sprinterki AZS-AWFiS Gdańsk rozegrała się walka o brązowy medal, z której zwycięsko wyszła Zofia Wróblewska, która uzyskała czas 12.01 (czwartej Kamili Janowskiej zmierzono 12.02).

Mistrzem Polski juniorów na 100 metrów został Dominik Kopeć – sprinter Agrosu Zamość obronił wywalczone rok temu w Krakowie złoto. Dziś na stadionie im. Grzegorza Duneckiego walkę o zwycięstwo stoczył z Marcinem Talachem z Pogoni Siedlce. Ostatecznie pierwszemu na mecie sprinterowi zmierzono czas 10.74, drugiemu 10.75. Brązowy medal wywalczył Jacek Kabaciński – 10.89.

Zaledwie 16-letnia Paulina Borys (SKLA Sopot), która kilkanaście dni temu w Iławie ustanowiła rekord życiowy wynikiem 1.82, skacząc wzwyż 1.78 (trzy zrzutki na 1.83) została mistrzynią Polski juniorek i pokonała Monikę Wawrzyniak (1.76) i Justynę Konior (1.70). Paulinie Borys w tym roku w Baku nie udało się wywalczyć awansu do igrzysk młodzieży ale dzięki dobrej postawie w kolejnej części sezonu zawodniczka pojedzie do Eugene na juniorskie mistrzostwa świata.

W skoku w dal pewne zwycięstwo z rezultatem 7.43 odniósł Michał Kosior ze Sztormu Kołobrzeg. Wicemistrzem Polski juniorów w tej konkurencji został niedawny srebrny medalista krajowego czempionatu ze Zgorzelca w dziesięcioboju Paweł Basałygo, który skoczył 7.26. Brąz wywalczył Marek Brzeziński (7.14).

Dominację w kraju w biegach na średnich i długich dystansach potwierdziła dziś w Toruniu Sofia Ennaoui. Młoda biegaczka Lubusza Słubice nie dała żadnych szans rywalkom w biegu na dystansie 3000 metrów zdobywając złoto z czasem 9:22.00. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Hołda (9:51.49), a trzecia była Marta Olczyk (10:06.89).

Kamil Linka z Gwardii Piła z czasem 8:24.48, lepszym od jego dotychczasowego rekordu życiowego, został mistrzem Polski na 3 000 metrów. Tuż za plecami zwycięzcy metę minęli Dominik Nowak (8:24.60) oraz Patryk Sowiński (8:24.78).

Pełne wyniki I dnia zawodów: Toruń