c_200_197_1250067_00_images_logo-800-lecia-wer-podstaw-kolor.jpgRok 2017 jest dla Piotrkowa Trybunalskiego wyjątkowy. Obchodzimy bowiem jubileusz 800-lecia powstania miasta. To jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii trybunalskiego grodu.

Jako jego mieszkańcy możemy być dumni ze wspaniałej historii naszego miasta. Piotrków odegrał bowiem kluczową rolę w tworzeniu się państwowości polskiej. To tutaj tworzył się dwuizbowy parlament, tutaj na tron Polski obierani byli Jagiellonowie, tutaj odbywały się obrady Trybunału Koronnego.

Na przestrzeni dziesięcioleci, a szczególnie ostatnich lat Piotrków Trybunalski dynamicznie rozwija się. Zmieniamy najbliższe otoczenie, które z roku na rok staje się coraz piękniejsze. Wyjątkowy klimat nadaje urocza architektura starego miasta z wąskimi uliczkami i pozostałościami murów obronnych.

Piotrków liczy ponad 75 tysięcy mieszkańców. Położony jest w centrum Polski, na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, w odległości 140 km od Warszawy, 150 km od Katowic, 100 km od Kielc i 45 km od Łodzi, przy linii kolei warszawsko-wiedeńskiej.

To będzie bardzo intensywny rok, jeśli chodzi o ilość wydarzeń z okazji jubileuszu, a my jako mieszkańcy nie będziemy tylko biernymi uczestnikami tego, co będzie się działo, ale możemy także współtworzyć święto. Szczegóły i aktualności na www.800lat.piotrkow.pl

c_600_153_1250067_00_images_Prezydent_PT_wywiad.JPG
Przypominamy rozmowę z Krzysztofem Chojniakiem - Prezydentem Miasta, którą publikowaliśmy w ostatniej edycji naszego katalogu produktowego na lata 2015-2016:

Na czym polega wyjątkowość Piotrkowa Trybunalskiego?
To przede wszystkim wspaniała historia miasta, które w 2017 roku obchodzić będzie swoje 800-lecie. Piotrków to miasto królewskie, w którym od XIII wieku odbywały się zjazdy rycerstwa, szlachty polskiej, synody duchownych, obrady sejmowe i sesje Trybunału Koronnego, pierwszego w Europie Najwyższego Sądu dawnej Rzeczypospolitej (1578-1793). W naszym mieście w 1493 roku narodził się polski parlamentaryzm. Miasto było wówczas drugim, pod względem znaczenia politycznego, miastem polskim. Współczesny Piotrków to plan wielu produkcji kinowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Filmowcy lubią nasze miasto.

Piotrków Trybunalski nie zapomina o swojej historii, ale myśli o przyszłości...
Rewitalizujemy starówkę, remontujemy drogi, rozbudowujemy bazę sportową i zmodernizowaliśmy oczyszczalnię ścieków, dzięki czemu będziemy mieć jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju. Tworzymy klimat inwestycyjny atrakcyjny zarówno dla nowych, jak i już obecnych na naszym terenie przedsiębiorców. Firmy działające w Piotrkowie rozwijają swoją działalność – w ostatnim czasie w mieście powstało blisko 1000 nowych miejsc pracy. Myśląc o przyszłości kontynuować będziemy te działania, które tworząc jak najlepsze warunki dla przedsiębiorców, służą mieszkańcom. Realizować będziemy m.in. program „Młode Stare Miasto”, polegający na wybudowaniu centrum mieszkaniowego na starówce. Z tymi przedsięwzięciami wiąże się utworzenie Strefy Aktywności Gospodarczej.

Jakie propozycje ma Pan dla tych, którzy chcieliby spędzić weekend w Piotrkowie?
Jestem przekonany, że zapoznając się z ofertą publikowaną na stronie www.piotrkow.pl oraz w informatorze „Kulturalny Piotrków”, zarówno piotrkowianie, jak i turyści znajdą coś dla siebie. Na zwiedzających czekają kościoły katolickie, cerkiew, kościół ewangelicko-augsburski i synagoga. Warto wziąć udział w imprezach Miejskiego Ośrodka Kultury, Ośrodka Sportu i Rekreacji, Centrum Informacji Turystycznej oraz przedsięwzięciach prywatnych przedsiębiorców. Atutem Piotrkowa jest zbiornik Bugaj i kąpielisko „Słoneczko”, a także lotnisko, na którym Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej organizuje strefę zrzutu „PeTe”, loty samolotami i szybowcami. Warto zaplanować spacer po Starym Mieście (najlepiej wieczorem), kończąc go w ogródku gastronomicznym jednej z restauracji w Rynku Trybunalskim.
 

c_600_124_1250067_00_images_logo-800-lecia-wer-prosta-kolor.jpg

 

 

<< powrót

 

Na naszej stronie uzywamy plików Cookies. Aby dowiedzieć się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce, odwiedź stronę polityka prywatności.

  Akceptuję pliki cookies.